Zimbabve'de elektrik kesintisi ormanları vurdu

ABUJA (AA) – Zimbabve’de yaşanan kuraklık nedeniyle elektrik kesintilerinin artması, yakacak ihtiyacını karşılamak isteyen halkın ağaçları kesmesine neden oluyor.

Ormanlarda kaçak olarak ağaç kesen 36 yaşındaki Tamirira Gumbo, AA muhabirine, günde 18 saat elektrik kesintisi yaşadıklarını söyledi.

Gumbo, “Elektrik kesintileri nedeniyle insanlar yakacak ihtiyaçlarını odunlardan karşılamak zorunda kalıyor. Biz de ağaçları keserek odun satıyoruz.” dedi.

Artan elektrik fiyatlarına dikkati çeken Gumbo, zamların da yakacak ihtiyacını karşılamak isteyenleri ormanlara yönelttiğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre Zimbabve’de sadece 15,6 milyon hektarlık orman alanı kalırken uzmanlar ise ülkedeki elektrik sorununun çözülmemesi durumunda Zimbabve’nin yakında çölleşebileceği uyarısı yapıyor.


Zimbabve’de grev nedeniyle işten çıkarılan doktorların sayısı 435’e çıktı

ABUJA (AA) – Zimbabve hükümetinin greve gittikleri gerekçesiyle işten çıkardığı doktorların sayısı 435’e yükseldi.

Zimbabve Enformasyon Bakan Vekili Mangaliso Ndlovu gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede 435 doktorun ekim başından bu yana yasa dışı grev yaptıkları gerekçesiyle işten çıkarıldığını söyledi.

Hükümetin doktorlarla diyaloğa her zaman açık olduğunu ifade eden Ndlovu, işten çıkarmaların son çare olduğunu kaydetti.

Mangaliso Ndlovu doktorlar hakkında 45 disiplin soruşturmasının başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Zimbabve’deki doktorlar kötü çalışma koşulları ve düşük maaşlar nedeniyle ekim başında süresiz grev başlatmıştı.

Hükümet yaklaşık iki hafta önce 77 doktoru işten çıkarmıştı.