Zorlu Enerji, “Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi” kuracak

İZMİR (AA) – Zorlu Enerji, Manisa'da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ne entegre olarak güneş enerjisinden elektrik üretmek üzere “Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi” kuracak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yenilenebilir üretim şekillerini bir araya getirerek oluşturulan Türkiye’de birleşik (hibrit) enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak projeyle kaynakların daha etkin ve verimli kullanımına imkan sağlanacak.

Bu kapsamda, Zorlu Enerji Manisa'da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ni, inşa edeceği 3,58 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) desteğiyle hibrit santrale çevirecek.

Açıklamaya göre, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından jeotermali ana kaynak, güneşi ise yardımcı kaynak olarak bir araya getiren proje, kullandığı teknoloji bakımından da Türkiye’de birleşik enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak.

Zorlu Enerji’nin yerli ve milli kaynakları daha etkin ve verimli bir biçimde kullanmak amacıyla hayata geçirdiği projede, her biri 115 vat gücünde toplam 31 bin 200 adet "thin film" güneş paneli kullanılacak.

Halihazırda 45 megavat elektrik güce sahip olan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’nin kurulu gücünde, GES projesinin hayata geçmesi ile birlikte 3,58 megavatlık bir artış gerçekleşecek.

Santralde güneş enerjisinden yılda yaklaşık 6 milyon kilovatsaat enerji üretilecek ve ülke ekonomisine yaklaşık 4,5 milyon liralık katkı sağlanacak. Bu sayede 1700 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak ve yaklaşık 300 ton karbondioksit gazı salımının önüne geçilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Zorlu Enerji, Turkish Women in Renewables and Energy (TWRE) iş birliğiyle düzenlediği Enerjisi Hiç Bitmeyen Mühendis Kadınlar panelinde alanında uzman kadın mühendisleri ağırladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Dünya Kadın Mühendisler Günü kapsamında düzenlenen panelde, kadınların her meslekte uzmanlaşması için desteklenmesinin önemi ele alındı.

Sürdürülebilir bir toplum için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğine ve "mesleklerin cinsiyetinin değil ancak uzmanı olacağına" işaret edilen panelde, fırsat eşitliği sağlandığında kadınların mühendislik sektörüne özgün, yenilikçi, cesur ve yaratıcı bir bakış açısı getireceği ifade edildi.

Panel, TWRE Kurucusu Sedef Budak moderatörlüğünde, TESAB-CIGRE Women in Engineering Yönetim Kurulu Temsilcisi Yüksek Mühendis Dilek Gürsu, Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD Yönetim Kurulu Başkanı Züleyha Özcan, MÜKAD Başkan Yardımcısı Esma Sarıaslan Divrikli, Akademisyen ve Girişimci Duygu Erten ile Zorlu Enerji Mühendisi Seher Kahraman'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji'de Yenilenebilir Enerji Kaynak Garantisi (YEK-G) Sertifikası ile yeşil enerji satışı başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanındaki öncülerinden Zorlu Enerji, 15 Haziran'da EPİAŞ'ın uygulamaya açtığı YEK-G sistemi üzerinden ihraç yoluyla ilk sertifikasını oluşturdu ve itfa yoluyla kullandırarak bir ilke imza attı.

Sürdürülebilirlik yaklaşımının temeline etki odaklı büyüme, düşük karbonlu çevre dostu operasyon ve tedarik zinciri yönetimi ile yerel sosyo-ekonomik kalkınmayı alan şirket, Kızıldere 3 Jeotermal Enerji Santrali'nden ürettiği enerjiyi, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak illerini kapsayan Osmangazi Bölgesi'nde bulunan perakende ofis binalarında kullanarak binalarını yeşil enerji sertifikası ile belgelendirmiş oldu.

Türkiye'deki elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir kaynaklardan gerçekleştiren şirket, ürettiği enerjiyi bireysel ve kurumsal aboneleri ile dileyen serbest tüketicilerin de kullanımına sunacak.