Zorlu Enerji'den Dünya Kadın Mühendisler Günü etkinliği

İSTANBUL (AA) – Zorlu Enerji, Turkish Women in Renewables and Energy (TWRE) iş birliğiyle düzenlediği Enerjisi Hiç Bitmeyen Mühendis Kadınlar panelinde alanında uzman kadın mühendisleri ağırladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Dünya Kadın Mühendisler Günü kapsamında düzenlenen panelde, kadınların her meslekte uzmanlaşması için desteklenmesinin önemi ele alındı.

Sürdürülebilir bir toplum için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğine ve "mesleklerin cinsiyetinin değil ancak uzmanı olacağına" işaret edilen panelde, fırsat eşitliği sağlandığında kadınların mühendislik sektörüne özgün, yenilikçi, cesur ve yaratıcı bir bakış açısı getireceği ifade edildi.

Panel, TWRE Kurucusu Sedef Budak moderatörlüğünde, TESAB-CIGRE Women in Engineering Yönetim Kurulu Temsilcisi Yüksek Mühendis Dilek Gürsu, Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD Yönetim Kurulu Başkanı Züleyha Özcan, MÜKAD Başkan Yardımcısı Esma Sarıaslan Divrikli, Akademisyen ve Girişimci Duygu Erten ile Zorlu Enerji Mühendisi Seher Kahraman'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji'nin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde, elektrikli araç teknolojilerini geliştirme amacıyla kurulan İTÜ Electric Vehicle (Elektrikli Araç) ve İTÜ Güneş Arabası (İTÜ ARIBA) ekiplerine uluslararası ve yerel yarışmalarda altın sponsor olarak destek verildiği bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji, enerji verimliliği üzerine uluslararası prestijli yarışmalardan olan Shell-Eco Marathon 2021'de Londra'da Avrupa şampiyonu olmayı ve Teknofest 2021'de kendi kategorisinde birincilik elde etmeyi hedefleyen İTÜ Elektrikli Araç takımına altın sponsor oldu.

Şirket ayrıca, Belçika'da düzenlenen European Solar Challenge ve Avustralya'da düzenlenen dünyanın en prestijli güneş enerjili araba yarışması World Solar Challenge'ta derece elde etmeyi hedefleyen İTÜ ARIBA ekibini de altın sponsorluk kategorisinde destekleyecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Electric Vehicle Ekibi Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Derya Ahmet Kocabaş, prestijli ve sektöründe öncü firmalarla çalışmayı tercih ettiklerini belirterek, "Bize yapılan desteğin miktarından çok, tüm taraflara sağladığı faydaya, getirdiği iş birliklerine ve bizim destekçimize neler sağlayabileceğimize odaklanıyoruz." ifadesini kullandı.

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji'de Yenilenebilir Enerji Kaynak Garantisi (YEK-G) Sertifikası ile yeşil enerji satışı başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanındaki öncülerinden Zorlu Enerji, 15 Haziran'da EPİAŞ'ın uygulamaya açtığı YEK-G sistemi üzerinden ihraç yoluyla ilk sertifikasını oluşturdu ve itfa yoluyla kullandırarak bir ilke imza attı.

Sürdürülebilirlik yaklaşımının temeline etki odaklı büyüme, düşük karbonlu çevre dostu operasyon ve tedarik zinciri yönetimi ile yerel sosyo-ekonomik kalkınmayı alan şirket, Kızıldere 3 Jeotermal Enerji Santrali'nden ürettiği enerjiyi, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak illerini kapsayan Osmangazi Bölgesi'nde bulunan perakende ofis binalarında kullanarak binalarını yeşil enerji sertifikası ile belgelendirmiş oldu.

Türkiye'deki elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir kaynaklardan gerçekleştiren şirket, ürettiği enerjiyi bireysel ve kurumsal aboneleri ile dileyen serbest tüketicilerin de kullanımına sunacak.