Zorlu Enerji'nin genç profesyonelleri, projelerini Young SDG Innovators'da paylaştı

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji'de görev alan genç mühendis ve finansçılardan oluşan bir ekip, hazırladıkları sunumla katıldıkları Young SDG Innovators Summit'te beğeni topladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji üyesi olduğu dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi olan United Nations (BM) Global Compact'ın gerçekleştirdiği Young SDG Innovators Programına dahil oldu.

Liderlik potansiyeli taşıyan 35 yaş altı genç yetenekleri, sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm üretmeleri için bir araya getiren programa, Zorlu Enerji'den Finansman Genel Müdür Yardımcısı Erdinç Çetin, Ar-Ge Müdürü Ural Halaçoğlu, Risk Yönetimi Kıdemli Uzmanı Yansı Hilal Şener ve ZES Kıdemli Uzmanı Olcay Buğu Bekdikhan'dan oluşan ekip katıldı.

UN Global Compact'in tüm dünyada eş zamanlı olarak yürüttüğü ve 16 ülkeden Global Compact üyesi şirketlerde çalışan genç profesyonellerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA) kullanarak, kendi iş kollarında yeni ürün ve hizmet geliştirmelerini sağlayan "Young SDG Innovators" programı çerçevesinde gerçekleştirilen özel oturumda, Zorlu Enerji ekibi hızla gelişmekte olan elektrikli araç ekosisteminin en önemli bileşenlerinden birisi olan bataryaların yeniden kullanımı ve geri dönüştürülmesine yönelik geliştirdiği projeyi sundu.

Ekibin Türkiye’de elektrikli araç devinimini hızlandırmaya öncülük etme vizyonu doğrultusunda geliştirdikleri proje kapsamında, elektrikli araçların yoğunlaştığı ve elektrikli araç şarj istasyonlarının yetersiz kaldığı durumlarda yeniden kullanıma kazandırılan bataryalar aracılığıyla elektrikli araç ekosistemine destek sağlanmasını hedefleniyor.

Bununla birlikte yeniden kullanıma uygun bataryaların güneş enerjisi santralleriyle (PV) entegre edilerek fazla üretilen elektriğin depolanması ve güneşten daha uzun süre faydalanılması da amaçlar arasında yer alıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji, jeotermal santrallerinde hayata geçirdiği çevre dostu uygulamalarıyla karbondioksit salımının önüne geçmeyi hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji bu kapsamda Türkiye'nin ilk ve en büyük jeotermal santrali Kızıldere Jeotermal Santrali'nde "otomatik kimyasal dolum uygulaması"nı hayata geçirdi.

Zorlu Enerji, mühendislerinin tasarladığı uygulamayla santrale uzak mesafedeki 13 üretim kuyusunda yapılması gereken işlemleri santral merkezinde yaparak yılda 600 litre mazot kullanımı ve 1350 kilogram karbondioksit salımının önüne geçilmesini sağlıyor. İşlemlerin tek bir noktadan yönetilmesi iş sağlığı ve güvenliği konusunda da önemli avantaj sağlıyor.

Şirket, çevresel ve sosyal alanlardaki tüm riskleri daha iyi yönetmek amacıyla yeniden ele aldığı sürdürülebilirlik stratejisi ile 2040 yılına kadar tüm değer zincirini karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor.

Zorlu Enerji, bu kapsamda Manisa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı iş birliğiyle Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali'nde "online deşarj izleme sistemi" uygulamasını da devreye aldı.

Çevre ve sıfır atık uygulamalarıyla uyumlu olan sistemle, aynı zamanda atık su deşarjının tuzluluk, sıcaklık ve seviye gibi değerleri online olarak uzaktan ölçülüp izleme merkezine anlık olarak bildiriliyor. Bu sayede, jeotermal akışkanın üretiminden re-enjeksiyonuna kadar gerçekleşen tüm faaliyetlerin sürdürülebilirlik ilkelerine uygunluğu izlenerek ölçülebiliyor.

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji, 2020 yılı çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetimsel performansını kapsayan ve sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği faaliyetleri içeren 7'nci Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, enerji sektöründe karbon ve su ayak izini hesaplayan ilk şirket olan Zorlu Enerji, 2009 yılından bu yana iki yılda bir yayınladığı sürdürülebilirlik faaliyetlerini 2022'den itibaren yönetimsel, ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını içeren entegre bir model ile her yıl düzenli paylaşacak.

Sürdürülebilirliği iş yapış modelinin merkezine alan Zorlu Enerji, çalışanları ve diğer paydaşları ile beraber dünyanın temel sorunlarına yönelik çözümlere katkıda bulunmak ve çevresel ve sosyal alanlardaki tüm riskleri daha iyi yönetmek amacıyla sürdürülebilirlik stratejisini yeniden ele aldı.

Şirket, 2030 yılına kadar ürettiği enerjinin tamamının yenilenebilir kaynaklardan olmasını ve biyoçeşitliliğin korunması ve iyileştirilmesi için 10 milyon lira yatırım yapmayı hedefliyor. Ayrıca, 2040 yılına kadar tüm değer zincirinin karbon nötr hale gelmesi için çalışmalar yürütüp uzun vadeli pozitif değer yaratmayı amaçlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Enerji Sektör Başkanı Sinan Ak, özellikle jeotermal enerji alanında yaptıkları yatırımlarla bugün, Zorlu Enerji'nin Türkiye'deki elektrik üretiminin yüzde 100'ünü temiz enerjiden sağladıklarını belirterek, "Bununla birlikte Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeline de inanıyor ve bu konuda da çalışmalarımızı sürüyoruz. Yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji ekosistemi yaratmak için faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Ak, karbon salımını kaynağından kesecek yatırımlara odaklandıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tüm dünyanın ana gündem maddelerinden biri olmaya başlayan elektrikli araç ekosistemine yönelik ciddi yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bugün itibarıyla Türkiye genelindeki yaklaşık 3 bin civarındaki elektrikli araca pazar lideri olarak binden fazla soketle hizmet veriyoruz. 2021 yatırımlarımızla ZES elektrikli araç şarj istasyonu ağımızı 81 ilimizin tamamına da yaymış bulunuyoruz. Bunun yanı sıra karbon salımının azaltılmasına yönelik uluslararası Ar-Ge projelerine dahil olarak kolektif çözümün bir parçası olmak üzere ekiplerimizle çalışıyoruz. Avrupa’nın farklı yerlerinde elektrikli araç kullanımına ilişkin bu zamana kadar elde edilen tecrübeyi birleştirmek ve bu tecrübeyle elektrikli araçlar ve bu araçlara dair teknolojiler geliştirilmesi için geliştirilen eCharge4Drivers projesinde 12 farklı AB ülkesi ile birlikte çalışıyoruz. Diğer yandan karbon salımını kaynağında kontrol altına almak adına jeotermal sahalarda yürütülen GECO projesinin ortaklarından biri olarak AB’den proje kapsamında hibe desteği almış bulunuyoruz. Farklı alanlarda EPDK, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği Horizon 2020 çerçeve programı kapsamında desteklenen yaklaşık 20 adet projenin uygulayıcısı olmaktan dolayı mutluyuz."