Zorlu Enerji'ye Uluslararası İş Güvenliği Ödülü verildi

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji, British Safety Council tarafından düzenlenen 63'üncü Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri (International Safety Awards) organizasyonunda ödül kazandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'den 100'ü aşkın kurumun değerlendirildiği ve sadece 15'inin ödüllendirildiği firmaların arasında yer alan Zorlu Enerji, aldığı bu ödül ile iş sağlığı ve güvenliği konusundaki başarılarını "Uluslararası İş Güvenliği Ödülü" ile tescillemiş oldu.

Zorlu Enerji, ​​​​​​​iş sağlığı güvenliğini kurum kültürü olarak ele alması ve bu konudaki hedefleri ve riskleri kontrol altına alma uygulamalarıyla ​​​​​​​iş sağlığı güvenliği sektörünün ilk ve en prestijli ödülü olan Uluslararası İş Güvenliği Ödülü'nü almaya hak kazandı.

İlgili yönetmelikler doğrultusunda çalışanlarına işe başlamalarını takiben zorunlu iş sağlığı güvenliği eğitimleri veren şirket, 2020'de 1939 çalışanına, toplam 9 bin 578 saat iş sağlığı ve güvenliği eğitimi sağladı. İş sağlığı ve güvenliği politikasını tüm çalışanlarının katılımını esas alarak hayata geçiren Zorlu Enerji, iş birliği yaptığı yüklenici çalışanlarının tamamına da bu konuda eğitim vererek, söz konusu politika kapsamında ulusal mevzuat ve yükümlülüklerini yerine getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji'de görev alan genç mühendis ve finansçılardan oluşan bir ekip, hazırladıkları sunumla katıldıkları Young SDG Innovators Summit'te beğeni topladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji üyesi olduğu dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi olan United Nations (BM) Global Compact'ın gerçekleştirdiği Young SDG Innovators Programına dahil oldu.

Liderlik potansiyeli taşıyan 35 yaş altı genç yetenekleri, sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm üretmeleri için bir araya getiren programa, Zorlu Enerji'den Finansman Genel Müdür Yardımcısı Erdinç Çetin, Ar-Ge Müdürü Ural Halaçoğlu, Risk Yönetimi Kıdemli Uzmanı Yansı Hilal Şener ve ZES Kıdemli Uzmanı Olcay Buğu Bekdikhan'dan oluşan ekip katıldı.

UN Global Compact'in tüm dünyada eş zamanlı olarak yürüttüğü ve 16 ülkeden Global Compact üyesi şirketlerde çalışan genç profesyonellerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA) kullanarak, kendi iş kollarında yeni ürün ve hizmet geliştirmelerini sağlayan "Young SDG Innovators" programı çerçevesinde gerçekleştirilen özel oturumda, Zorlu Enerji ekibi hızla gelişmekte olan elektrikli araç ekosisteminin en önemli bileşenlerinden birisi olan bataryaların yeniden kullanımı ve geri dönüştürülmesine yönelik geliştirdiği projeyi sundu.

Ekibin Türkiye’de elektrikli araç devinimini hızlandırmaya öncülük etme vizyonu doğrultusunda geliştirdikleri proje kapsamında, elektrikli araçların yoğunlaştığı ve elektrikli araç şarj istasyonlarının yetersiz kaldığı durumlarda yeniden kullanıma kazandırılan bataryalar aracılığıyla elektrikli araç ekosistemine destek sağlanmasını hedefleniyor.

Bununla birlikte yeniden kullanıma uygun bataryaların güneş enerjisi santralleriyle (PV) entegre edilerek fazla üretilen elektriğin depolanması ve güneşten daha uzun süre faydalanılması da amaçlar arasında yer alıyor.

ANKARA (AA) – Zorlu Enerji, jeotermal santrallerinde hayata geçirdiği çevre dostu uygulamalarıyla karbondioksit salımının önüne geçmeyi hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji bu kapsamda Türkiye'nin ilk ve en büyük jeotermal santrali Kızıldere Jeotermal Santrali'nde "otomatik kimyasal dolum uygulaması"nı hayata geçirdi.

Zorlu Enerji, mühendislerinin tasarladığı uygulamayla santrale uzak mesafedeki 13 üretim kuyusunda yapılması gereken işlemleri santral merkezinde yaparak yılda 600 litre mazot kullanımı ve 1350 kilogram karbondioksit salımının önüne geçilmesini sağlıyor. İşlemlerin tek bir noktadan yönetilmesi iş sağlığı ve güvenliği konusunda da önemli avantaj sağlıyor.

Şirket, çevresel ve sosyal alanlardaki tüm riskleri daha iyi yönetmek amacıyla yeniden ele aldığı sürdürülebilirlik stratejisi ile 2040 yılına kadar tüm değer zincirini karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor.

Zorlu Enerji, bu kapsamda Manisa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı iş birliğiyle Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali'nde "online deşarj izleme sistemi" uygulamasını da devreye aldı.

Çevre ve sıfır atık uygulamalarıyla uyumlu olan sistemle, aynı zamanda atık su deşarjının tuzluluk, sıcaklık ve seviye gibi değerleri online olarak uzaktan ölçülüp izleme merkezine anlık olarak bildiriliyor. Bu sayede, jeotermal akışkanın üretiminden re-enjeksiyonuna kadar gerçekleşen tüm faaliyetlerin sürdürülebilirlik ilkelerine uygunluğu izlenerek ölçülebiliyor.